Ponad tysiąc operacji rocznie w centrum onkologii
"Najwięcej procedur wykonujemy u pacjentek z rakiem piersi, u pacjentów z rakiem jelita grubego, ale także trafia do nas więcej osób z nowotworami wątroby, trzustki i żołądka" – powiedział lekarz kierujący oddziałem chirurgii onkologicznej dr Janusz Sznajder.
W Zagłębiowskim Centrum Onkologii lekarze wykonują również operacje u pacjentów ze zdiagnozowanym czerniakiem. Jest możliwość wykonywania procedury węzła wartowniczego wraz z późniejszą ewentualną limfadenektomią, czyli wycięciem węzłów chłonnych.
Dr Sznajder podkreślił, że ważnym aspektem pracy szpitala jest także kształcenie kolejnych specjalistów.
"Staramy się dzielić naszą wiedzą, doświadczeniem i wszystkim tym, co sami wypracowaliśmy w systemie opieki nad pacjentem onkologicznym. Naszą dumą są programy wsparcia, które realizujemy z partnerami społecznymi" – podkreślił specjalista.
Dodał, że ostatnia jest także kompleksowość i ciągłość opieki: zoperowany w Zagłębiowskim Centrum Onkologii pacjent może liczyć na pomoc medyczną również w ramach onkologii klinicznej, radioterapii i chemioterapii.
Z danych Krajowego Rejestru Nowotworów wynika, że rocznie w Polsce mamy do czynienia z ponad 146 tys. nowych zachorowań na nowotwory. Najczęstsze nowotwory u kobiet to rak piersi, płuca i jelita grubego. U mężczyzn – rak gruczołu krokowego, płuca i jelita grubego. (PAP)
Autorka: Julia Szymańska
jms/ joz/
