reklama
kategoria: Turystyka
9 styczeń 2025

Wojewoda mazowiecki wydał decyzję lokalizacyjną dla CPK

zdjęcie: Wojewoda mazowiecki wydał decyzję lokalizacyjną dla CPK / fot. PAP
fot. PAP
Decyzja lokalizacyjną dla CPK, obejmującą komponent lotniskowy, drogowy i kolejowy, została wydana - poinformował w czwartek wojewoda mazowiecki Mariusz Frankowski. Dotyczy ona terenów w trzech gminach: Baranów, Teresin i Wiskitki i otwiera spółce drogę do składania wniosków o pozwolenia na budowę.
REKLAMA

"W dniu wczorajszym wydałem decyzję lokalizacyjną do inwestycji o nazwie Centralny Port Komunikacyjny" - powiedział na konferencji prasowej Frankowski. Wniosek o decyzję lokalizacyjną złożyła spółka CPK.

Wojewoda podkreślił, że inwestycja ta ma "ogromy charakter: 2 tys. 339 działek; 2,6 tys. hektarów terenów położonych na terenie trzech gmin: Baranów, Teresin i Wiskitki". "To jest decyzja, która obejmuje trzy komponenty: kolejowy, drogowy i lotniskowy" - dodał.

Komponent lotniskowy to terminal lotniska, drogi startowe i kołowania, obiekty dla straży granicznej, izby celno-skarbowej i straży pożarnej. Komponent kolejowy składa się z trzech linii kolejowych z niezbędną infrastrukturą, a komponent drogowy to nowe trasy w sąsiedztwie lotniska.

Obecny na konferencji prasowej minister infrastruktury Dariusz Klimczak powiedział, że uzyskanie decyzji lokalizacyjnej jest kluczowym elementem projektu CPK i otwiera drogę do składania pozwoleń na budowę.

"Jesteśmy gotowi do rzeczywistych działań budowlanych. Dzięki uzyskaniu decyzji lokalizacyjnej otwierają nam się drzwi do procesu budowlanego, na który czekaliśmy długo, bo nasi poprzednicy dużo opowiadali, ale nie udało im się przejść od słów do czynów" - stwierdził Klimczak.

Przypomniał, że projekt CPK przewiduje budowę nie tylko lotniska, ale i Kolei Dużych Prędkości. "W ostatnim czasie udało nam się podpisać 60 ważnych umów opiewających na kwotę ponad 8 mld zł" - dodał minister.

Szef MI zapowiedział, że "jeszcze w tym miesiącu spółka CPK wystąpi o finansowanie europejskie na budowę tunelu dla Kolei Dużych Prędkości w Łodzi". Przypomniał, że przetarg na realizację tej budowy został ogłoszony i w tym roku zostanie wyłoniony wykonawca.

Minister zapowiedział, że jeszcze w tym roku spółka CPK wystąpi o pozwolenie na budowę na określone odcinki Kolei Dużych Prędkości między Łodzią a Warszawą.

Klimczak podkreślił, że budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego to niezwykle skomplikowany projekt inwestycyjny w Polsce po transformacji ustrojowej, po 1989 r. "To jest ogromne wyzwanie, to jest także wielka szansa dla Polski, żebyśmy mogli pokazać, że to my jesteśmy liderem Europy, to my decydujemy się i potrafimy wykonać bardzo skomplikowane kosztochłonne projekty jakim jest budowa nowego lotniska i Kolej Dużych Prędkości" - dodał.

Pełnomocnik Rządu ds. CPK, wiceminister infrastruktury Maciej Lasek poinformował z kolei, że Centralny Port Komunikacyjny będzie przeznaczony głównie dla przewoźników sieciowych, a lotniska w Modlinie i Radomiu dla niskokosztowych.

Lasek przekazał, że nowe lotnisko w Baranowie będzie dedykowane przede wszystkim liniom sieciowym, tym klasycznym, "które zapewniają najwyższy standard podróżowania".

Wiceminister zapewnił, że lotnisko w Modlinie będzie rozbudowane, aby docelowo mogło obsłużyć do 7,5 mln pasażerów rocznie. Obecnie maksymalna przepustowość lotniska w Modlinie to 4,2 mln podróżnych. "Oprócz tego, co widać w Polsce bardzo mocno, prawie 65 proc. ruchu pasażerskiego obsługiwane jest przez przewoźników niskokosztowych. Dla takich przewoźników niskokosztowych będziemy mieli przygotowaną ofertę w Modlinie, oraz będziemy proponowali wykorzystanie lotniska w Radomiu" - powiedział Lasek.

Prezes spółki CPK Filip Czernicki zapowiedział, że większość dokumentacji dla CPK powinna być gotowa w tym roku, co pozwoli na składanie wniosków o pozwolenia na budowę. Jak mówił, to oznacza, że na przełomie tego i przyszłego roku będą wybierani wykonawcy, a w 2026 roku wystartują prace budowlane.

Czernicki dodał, że Program Dobrowolnych Nabyć, w ramach którego CPK wykupuje grunty pod inwestycję jest bardzo zaawansowany, gdyż prawie 90 proc. mieszkańców już do niego przystąpiło. "Chcieliśmy, aby każda rodzina zamieszkująca teren przyszłej inwestycji otrzymała od spółki CPK atrakcyjną ofertę wykupu własnej nieruchomości w ramach Programu Dobrowolnych Nabyć. To przyniosło efekty. Prawie 90 proc. mieszkańców tego terenu przystąpiło do programu. To pokazuje, że można w Polsce realizować inwestycje pożytku publicznego z szacunkiem do człowieka i społeczną wrażliwością" – podkreślił.

Obszar objęty wnioskiem o decyzję lokalizacyjną dla Lotniska CPK i części węzła kolejowego to 2 tys. 585 ha. Na terenie objętym wydaną decyzją lokalizacyjną w ramach Programu Dobrowolnych Nabyć spółka CPK kupiła dotychczas działki o łącznej powierzchni 1 tys. 188 ha. ponadto spółka ma podpisane protokoły uzgodnień, które poprzedzają zawarcie aktów notarialnych dla kolejnych 214 ha, znajdujących się na terenie objętym decyzją lokalizacyjną.

W ramach Programu CPK ma powstać m.in. centralne lotnisko, zlokalizowane pomiędzy Warszawą i Łodzią oraz system Kolei Dużych Prędkości. Nowy port lotniczy ma być przystosowany początkowo do obsługi 34 mln pasażerów rocznie i zaprojektowany w taki sposób, by w perspektywie długoterminowej mógł być elastycznie rozbudowywany, zgodnie z potrzebami i prognozami rozwoju rynku. Szacowany koszt inwestycji do 2032 r. wynosi 131,7 mld zł. (PAP)

pif/ malk/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Dąbrowa Górnicza
-0.5°C
wschód słońca: 07:37
zachód słońca: 16:04
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Dąbrowie Górniczej

kiedy
2025-01-11 19:00
miejsce
Villa Moda, Dąbrowa Górnicza, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-12 16:00
miejsce
Pałac Kultury Zagłębia, Dąbrowa...
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-17 18:30
miejsce
Dom Kultury ZĄBKOWICE, Dąbrowa...
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-18 16:00
miejsce
Pałac Kultury Zagłębia, Dąbrowa...
wstęp biletowany