reklama
kategoria: Społeczne
24 marzec 2024

Przyznano Kolosy - najważniejsze polskie nagrody podróżnicze

zdjęcie: Przyznano Kolosy - najważniejsze polskie nagrody podróżnicze / fot. PAP
fot. PAP
Na zakończenie 26. Ogólnopolskich Spotkań Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów, w niedzielę w Gdyni ogłoszono laureatów Kolosów - najważniejszych polskich nagród podróżniczych za najciekawsze dokonania ubiegłego roku.
REKLAMA

Statuetkę Super Kolosa wręczono podróżniczce i pisarce Elżbiecie Dzikowskiej za "wybitny wkład w poznawanie świata i przekazywanie tej wiedzy innym".

W kategorii "Alpinizm" Kolosa otrzymali Wadim Jabłoński i Maciej Kimel za "wytyczenie nowej drogi, w stylu alpejskim, na Chobutse o wys. 6686 m w Himalajach Rolwalingu".

W tej kategorii wyróżniono również Pawła Hałdasia i Marcina Tomaszewskiego za "wytyczenie pierwszej w historii drogi w stylu big wall zimą na Grenlandii na dziewiczej ścianie Oqatssut".

Kolosa w kategorii "Eksploracja jaskiń" otrzymali uczestnicy wyprawy Hoher Göll 2023 Wielkopolskiego Klubu Taternictwa Jaskiniowego kierowana przez Mateusza Golicza za "uzyskanie deniwelacji 1025 metrów w Gamssteighöhlensystem".

Wyróżnienie w tej kategorii powędrowało do uczestników wyprawy Kanin 2023 Sekcji Taternictwa Jaskiniowego Klubu Wysokogórskiego Kraków, którą kierował Paweł Ramatowski za "osiągnięcie w jaskini Studnia pod Nową Bazą głębokości - 935 metrów".

Kapituła w kategorii "Podróże" statuetką Kolosa wyróżniła Karolinę Gawonicz i Michała Łukaszewicza za "odpowiedzialność, szacunek do świata, skromność, wrażliwość i znakomite przygotowanie dokumentacyjne niezwykle trudnej wyprawy przez kanadyjskie ziemie Barren Lands".

W tej kategorii wręczono również wyróżnienie. Otrzymał je Tomasz Owsiany za "reporterski chłodny dystans, nieuleganie pokusom sensacji i egzotyzacji, za wielowątkowe badanie powiązań społeczno-ekonomicznych mieszkańców Paragwaju w dobie gwałtownych przemian".

W kategorii "Wyczyn" Kolosa otrzymał Michał Kozok za "wyprawę Australia siłami natury. Za wiarę we własne siły człowieka i pokonanie 14 440 kilometrów przez bezdroża Australii".

Kapituła Kolosów wręczyła również trzy wyróżnienia: Tomaszowi Sobaniowi "za Bieg do Grecji, tam i z powrotem, 3600 km w 93 dni", Annie Żak za "solo motocyklem dookoła Afryki" oraz Dorocie Rasińskiej-Samoćko za "kolejny istotny krok ku Podwójnej Koronie".

W trakcie festiwalu przyznano również Nagrody Specjalne Kolosów dla "Fundacji Światowe Jamboree" za zorganizowanie sztafety "Jednośladami Andersa" oraz dla uczestników patagońskiej wyprawy Krakowskiego Klubu Wysokogórskiego w 40. rocznicę I. polskiego wejście na szczyt Cerro Fitz Roy nową drogą.

Dzień wcześniej wręczono Kolosa w kategorii żeglarstwo. Otrzymał go kpt. Dariusz Krowiak za "przepłynięcie jachtem +Hayat+ arktycznego Przejścia Północno-Zachodniego". Wyróżnienie w tej kategorii wręczono Piotrowi Sadurskiemu za "samotny rejs po Dunaju własnoręcznie zbudowaną bezkabinową łodzią z żaglem".

Adrianna Jarczyk na realizację projektu "Egipt Kajakiem" otrzymała nagrodę im. Andrzeja Zawady dla młodych podróżników do 35 lat.

Nagroda "Wiecznie Młodzi" im. Aleksandra Doby trafiła do kpt. Henryka Wolskiego, który ma zrealizować projekt "Tropem Słowian na Rugii. Poszukiwanie śladów Ranów, zachodniosłowiańskich plemion połabskich – dawnych mieszkańców wyspy".

Nagroda im. Macieja Kuczyńskiego za debiut książkowy powędrowała do Tomasza Ulanowskiego za książkę "Ostatnia minuta. Pieszo przez antropocen".

Nagroda dziennikarzy trafiła do Julity Ilczyszyn za prezentację "Biegi Pustynne na 5 kontynentach".

Po raz pierwszy wręczono Światowego Kolosa. Otrzymał go Brytyjczyk Pete Casey, który - używając jedynie możliwości własnego ciała - pokonał Amerykę Południową ze wschodu na zachód, zaliczając w trakcie trawersu całą Amazonkę.

Drugiego dnia festiwalu 25 pracownikom i osobom zaangażowanym w organizację Ogólnopolskich Spotkań Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów wręczono miniatury statuetek Kolosa.

Ogólnopolskie Spotkania Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów Kolosy zorganizowano w hali Gdynia Arena z udziałem publiczności. W programie imprezy, oprócz prezentacji wypraw przez podróżników, były również seminaria, warsztaty, spotkania z autorami książek i wydawcami, a także salon sprzętu outdoorowego.

Organizatorami festiwalu są Miasto Gdynia i Agencja Mart. (PAP)

autor: Piotr Mirowicz

pm/ ktl/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Dąbrowa Górnicza
0.5°C
wschód słońca: 07:03
zachód słońca: 15:53
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Dąbrowie Górniczej

kiedy
2024-11-21 19:30
miejsce
Villa Moda, Dąbrowa Górnicza, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-27 19:00
miejsce
Pałac Kultury Zagłębia, Dąbrowa...
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-30 16:00
miejsce
Pałac Kultury Zagłębia, Dąbrowa...
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-01 19:00
miejsce
Pałac Kultury Zagłębia, Dąbrowa...
wstęp biletowany