Dąbrowa Górnicza/ Zainaugurowano działalność Społecznej Agencji Najmu
Pilotaż rządowego programu „Wzajemnie potrzebni” zakłada stworzenie zagrożonym wykluczeniem społecznym osobom z Polski i uchodźcom z Ukrainy warunków do zamieszkania, włączenie ich w rynek pracy oraz lokalny system oświaty i usług społecznych. Jednym z narzędzi mają być Społeczne Agencje Najmu, prowadzone przez organizacje pozarządowe przy wsparciu samorządu.
Pilotaż obejmuje pięć miejsc w Polsce. Jednym z nich jest Dąbrowa Górnicza. Uczestnicząca w zorganizowanym tam w poniedziałek briefingu minister ds. integracji społecznej Agnieszka Ścigaj przypominała, że ustawa umożliwiająca tworzenie Społecznych Agencji Najmu funkcjonuje już ponad dwa lata, jednak to następstwa wojny w Ukrainie skatalizowały wprowadzenie sprzyjającego SAN-om rozwiązań, jak obecny pilotaż.
Ścigaj podkreśliła, że fundacja Habitat for Humanity Poland złożyła wraz z dąbrowskim samorządem bardzo dobry projekt. Przypomniała, że organizacja – z dużym zapleczem międzynarodowym – miała także wkład w przygotowanie samej ustawy.
„Także to jest bardzo dla nas ważne, że akurat w mieście Dąbrowa Górnicza, które pod wieloma względami też jest innowacyjne, jeśli chodzi o politykę społeczną, (pilotaż wdraża – PAP) organizacja o doświadczeniu międzynarodowym, która specjalizuje się w takim typie mieszkalnictwa i uczestniczyła w ustawie” – mówiła minister.
„Są tu parlamentarzyści, samorząd, wszystkie instytucje i organizacje, które rzeczywiście wiedzą o co chodzi, wiedzą jak trzeba pomagać i że politykę społeczną trzeba zacząć łączyć z polityką mieszkaniową, szczególnie, jeśli myślimy o dezinstytucjonalizacji, o pomaganiu w znalezieniu się ludziom w nowym miejscu, w zaczynaniu funkcjonowania w nowych społecznościach, to właśnie ten projekt jest odpowiedzią” – akcentowała.
„Testujemy pewne rozwiązanie, pewne narzędzia. Cieszę się, że akurat tutaj możemy to zrobić, w Dąbrowie Górniczej, z doświadczonymi partnerami w każdym obszarze. (…) Cieszę się, że tutaj mamy szansę przetrzeć szlaki, które mam nadzieję będą dobrym przykładem dla całej Polski – i bardzo szybko uda się zeskalować i implementować ten projekt w całym kraju” – wskazała Ścigaj.
Wiceprezydent Dąbrowy Górniczej Bożena Borowiec wyjaśniała, że najem społeczny to propozycja dla osób, które nie dostają z miasta mieszkań komunalnych czy socjalnych, bo mają określony dochód, lecz za mały, aby samemu wynająć mieszkanie na wolnym rynku. „Często są to osoby i rodziny z problemami, stąd opieka fundacji Habitat for Humanity jest bardzo istotna i ma znaczenie w socjalizacji tych rodzin” – wskazała.
W rozmowie z PAP wiceprezydent wyjaśniła, że miasto zaczęło współpracę z fundacją w ub. roku, przekazując fundacji cztery mieszkania. Gdy ogłoszono pilotaż programu „Wzajemnie potrzebni”, fundacja zgłosiła się do niego w porozumieniu z miastem.
Docelowo do pilotażu w mieście ma zostać przeznaczonych 30 mieszkań, w większości (26 lokali) z zasobu komunalnego. Prócz czterech mieszkań przekazanych wcześniej fundacji, w których prace remontowe trwają, będą to trzy już przekazane wyremontowane lokale, które będą mogły zostać zasiedlone na przełomie czerwca i lipca br. Cztery mieszkania mają pochodzić z zasobu prywatnego.
„Bardzo nam zależy, żeby ta społeczna agencja ruszyła: mamy taką nadzieję, że jak nasi mieszkańcy, którzy mają mieszkania – pustostany, które trzymają, ale boją się wynajmować, bo niestety jest ustawa o ochronie lokatorów, która troszkę jest przeszkodą, będą chcieli się przyłączać do tej agencji” – wskazała Borowiec uściślając, że choć pilotaż będzie realizowany do 10 grudnia br., jednak z okresem trwałości działania agencji co najmniej pięcioletnim.
W poniedziałkowym wydarzeniu w Dąbrowie Górniczej uczestniczyli też m.in. poseł Robert Warwas, dyrektor Fundacji Habitat For Humanity Poland Rishana Haniffa oraz Katarzyna Przybylska z tej samej organizacji, a także dyrektor krakowskiego przedstawicielstwa Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR) Astrid Castelein.
Zgodnie z wcześniejszymi informacjami budżet pilotażu programu „Wzajemnie potrzebni” to 18 mln zł. Wyłonione w nim organizacje pozarządowe utworzą Społeczne Agencje Najmu, a następnie przeprowadzą remonty i adaptacje pomieszczeń - w pozyskanych lokalach.
Pilotaż ma być prowadzony: w Bielawie (woj. dolnośląskie), w gminie Będzino (woj. zachodniopomorskie), Dąbrowie Górniczej (woj. śląskie), w powiecie monieckim (woj. podlaskie) oraz przez jedno z lokalnych stowarzyszeń w Małopolsce. (PAP)
autor: Mateusz Babak
mtb/ akub/