reklama
kategoria: Na Sygnale
9 listopad 2023

Proces w sprawie przemytu podróbek ma ruszyć na początku 2024 roku

zdjęcie: Proces w sprawie przemytu podróbek ma ruszyć na początku 2024 roku / pixabay/6077447
Dopiero na przełomie lutego i marca przyszłego roku ma ruszyć przed bielskim sądem okręgowym proces w sprawie przemytu z Turcji m.in. do Polski, rzeczy z podrobionymi znakami towarowymi wartości 33 mln zł – dowiedziała się w czwartek PAP w sądzie.
REKLAMA

Śledczy z bielskiej prokuratury skierowali oskarżenie do sądu w styczniu 2023 r. Był to efekt czterech lat ich pracy. Przed sąd w Bielsku-Białej doprowadzili 18 osób, które tworzyły zorganizowaną grupę przestępczą. Przemycała ona podróbki wyrobów renomowanych firm do Polski oraz m.in. na Litwę i Słowację.

13 oskarżonych przyznało się do winy i złożyło wnioski o dobrowolne poddanie się karze. PAP dowiedziała się w czwartek w sądzie, że jeszcze nie zapadły wyroki w ich sprawie. Nie wiadomo zatem, ile osób ostatecznie będzie sądzonych w trybie zwyczajnym.

Sąd ma podjąć decyzję w sprawie 13 oskarżonych, którzy chcą dobrowolnie poddać się karze, w połowie grudnia. Do stycznia wyroki będą się uprawomocniały. Dopiero po tym zostanie wyznaczony termin pierwszej rozprawy procesu pozostałych oskarżonych. „Można się spodziewać, że będzie to koniec lutego lub początek marca 2024 r.” – dowiedziała się PAP w sądzie.

Rzecznik bielskiej prokuratury okręgowej Agnieszka Michulec podała, że w śledztwie prowadzonym z udziałem Straży Granicznej, prokurator ustalił, iż grupa przestępcza zajmowała się organizowaniem i przewożeniem podrobionych towarów z terenu Turcji do Polski, z częściowym rozładunkiem towaru na Słowacji.

„Przedmioty z podrabianymi znakami towarowymi, w tym wyroby odzieżowe i galanteryjne, były w trakcie transportu ukrywane pośród towarów odzieżowych firm tureckich, które nie były objęte ochroną własności przemysłowej. Podróbki były rozprowadzane przez członków grupy za pomocą sieci sklepów lub sprzedawane przez internet. Część towaru była transportowana do odbiorców na Słowacji i Litwie” – podała prokurator Michulec.

Według śledczych, grupa działała na dużą skalę. „Szacowana wartość szkody wyrządzonej tym przestępstwem została określona na blisko 33 mln zł” – wskazała.

Śledczy badali sprawę od 2018 r. Wówczas śląscy pogranicznicy, podczas kontroli polskiego samochodu ciężarowego, który jechał drogą S1 na Żywiecczyźnie, dostrzegli odzież ze znakami towarowymi znanej marki. Z dokumentacji przewozowej nie wynikało, by taki towar miał być przewożony. Wśród 22 ton odzieży znajdowało się 18,5 tys. podróbek.

Jesienią 2018 r. nastąpiły pierwsze zatrzymania. Straż Graniczna i służby celno-skarbowe przechwyciły też kilkadziesiąt tysięcy sztuk podrobionej odzieży o wartości co najmniej kilku milionów złotych. W sprawie zabezpieczono mienie należące do członków grupy o wartości ok. 2 mln zł. To przede wszystkim pieniądze, ale i pojazdy.

W sprawę zamieszanych było więcej niż 18 osób, ale prokuratura do odrębnego prowadzenia wyłączyła materiały dotyczące czterech podejrzanych i skierowała odrębne akty oskarżenia do sądów rejonowych w Bielsku-Białej, Gdańsku i Słubicach. (PAP)

Autor: Marek Szafrański

szf/ maak/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Dąbrowa Górnicza
3.4°C
wschód słońca: 07:18
zachód słońca: 15:45
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Dąbrowie Górniczej

kiedy
2024-11-30 16:00
miejsce
Pałac Kultury Zagłębia, Dąbrowa...
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-30 19:00
miejsce
Pałac Kultury Zagłębia, Dąbrowa...
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-01 19:00
miejsce
Pałac Kultury Zagłębia, Dąbrowa...
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-05 12:00
miejsce
Pałac Kultury Zagłębia, Dąbrowa...
wstęp biletowany