Coraz więcej ciężarnych jest świadomych swoich praw
W czwartek, 8 maja, przypada Dzień Polskiej Położnej.
Położna oddziałowa, z którą rozmawiała PAP, podkreśliła, że fundamentem tego zawodu są empatia, cierpliwość i siła. "Położne towarzyszą kobietom nie tylko w szczęśliwych momentach narodzin, ale także w sytuacjach granicznych – w trakcie poronień czy diagnoz wad letalnych" - powiedziała PAP Renata Jasińska. "Po stracie czy w trudnej sytuacji my tak samo płaczemy z pacjentkami, przeżywamy podobnie" - dodała.
Podkreśliła też, że coraz więcej kobiet jest świadomych swoich praw. "Przyszłe mamy wiedzą, że mogą wybrać miejsce porodu oraz lekarza prowadzącego. Często przychodzą z przygotowanym planem porodu, a jeśli nie – opracowują go wspólnie z personelem na miejscu" - wskazała. W jej ocenie kobiety są też coraz częściej świadome, że istnieją sposoby, by poród przebiegał bezpiecznie i komfortowo.
Jasińska zwróciła przy tym uwagę na rolę położnej środowiskowej, która może odwiedzić rodzinę w pierwszych dniach po powrocie do domu. Rodzice mają prawo poprosić o taką wizytę w ciągu 48 godzin. "To cenne wsparcie w trudnym początkowym okresie" - zaznaczyła.
Położna POZ może prowadzić ciąże, edukować przyszłych rodziców indywidualnie lub grupowo w ramach szkoły rodzenia, wykonywać badania KTG i USG, a także realizować wizyty domowe u noworodków, niemowląt i kobiet w połogu. Może prowadzić konsultacje laktacyjne oraz sprawować opiekę po operacjach ginekologicznych. Każda kobieta ciężarna w okresie ciąży i do 6 tygodni po porodzie ma prawo do korzystania ze świadczeń opieki zdrowotnej bez względu na to czy jest ubezpieczona czy nie. Dwa razy w roku kalendarzowym bezpłatnie i bez podawania przyczyny można zmienić położną POZ; za każdą kolejną zmianę płaci się 80 zł.Z pomocy położnej może korzystać nie tylko kobieta w ciąży i po połogu, ale każda kobieta, która jest ubezpieczona w NFZ. Wizytę można umówić w przychodni POZ lub gabinecie położnej POZ.
Jesienią ubiegłego roku pielęgniarki protestujące przed Kancelarią Prezesa Rady Ministrów wezwały rząd do działań, które ograniczą negatywne konsekwencje kryzysu kadrowego pielęgniarek i położnych. Zwracały uwagę na rosnący średni wiek pielęgniarek i brak wystarczającej liczby pielęgniarek i położnych do obsady dyżurów.Dzień Polskiej Położnej obchodzony jest 8 maja na pamiątkę Stanisławy Leszczyńskiej - bohaterki oddanej swojemu zawodowi, która uwięziona w obozie koncentracyjnym Auschwitz z narażeniem życia sprawowała opiekę nad spodziewającymi się dziecka kobietami. (PAP)
jms/ aba/
