Preferencyjne pożyczki na termomodernizację
Według informacji BGK, pakiet ofert na finansowanie inwestycji związanych z efektywnością energetyczną w województwie opolskim to efekt współpracy BGK i samorządu województwa. Z preferencyjnych pożyczek mogą korzystać przedsiębiorcy, wspólnoty mieszkaniowe, TBS-y i podmioty samorządowe. Do uzyskania wsparcia nie jest wymagany wkład własny.
Finansowanie można przeznaczyć m.in. na docieplenie budynków, wymianę stolarki okiennej, budowę magazynu energii elektrycznej czy instalacji OZE. Możliwe jest też wykorzystanie pożyczki na wymianę źródła ciepła na ekologiczne lub przyłączenie budynku do sieci ciepłowniczej. Ze środków pożyczki można również sfinansować modernizację oświetlenia ulicznego.
Jak informuje BGK, istnieje możliwość częściowego umorzenia kapitału pożyczki na poziomie 25-50 proc., w zależności od spełnienia określonych warunków. Oprocentowanie pożyczki jest stałe i wynosi 2 proc. Jeżeli dzięki wykorzystaniu OZE inwestor uzyska oszczędności energii powyżej 40 proc., pożyczkobiorca może ubiegać się o obniżenie oprocentowania o 1 pkt procentowy, wydłużenie okresu spłaty do 120 miesięcy oraz karencji w spłacie do 10 miesięcy. Preferencyjne warunki są także stosowane, gdy inwestycja dotyczy budynków, które spełniają szczególne funkcje społeczne. Chodzi np. o szkoły, ośrodki zdrowia, instytucje kultury.
Obligatoryjnym elementem ubiegania się o pożyczkę jest audyt energetyczny, z którego musi wynikać zmniejszenie (w wyniku planowanej inwestycji) zużycia energii na poziomie minimum 30 proc. Koszty audytu mogą być pokryte ze środków pożyczki. Wnioski o pożyczkę przyjmuje i rozpatruje Fundacja Rozwoju Śląska. Za udzielenie oraz obsługę pożyczki nie są pobierane żadne opłaty ani prowizje.
Środki na pożyczki są dostępne dzięki wsparciu Unii Europejskiej w ramach programu Fundusze Europejskie dla Opolskiego 2021-2027. (PAP)
masz/ pad/
